Cehenneme Doğru / Into the Inferno Fragman


Cehenneme Doğru (Into the Inferno) filminin fragmanı yayınlandı!

“Doğanın öfkesi bizi yansıtıyor. Werner Herzog yapımı Netflix Orijinal Belgeseli “Cehenneme Doğru”, 28 Ekim’de Netflix’te seyirciyle buluşacak.

Werner Herzog, uzun kariyerindeki en sıra dışı yapımı olan son belgeseli “”Cehenneme Doğru””da, dünyanın en aktif ve büyüleyici yanardağlarının kızgın magma ile dolu kraterlerine uzanan bir yolculuk sunuyor bizlere, aynen belgeselin adına yakışır bir şekilde… Kuzey Kore’den Etiyopya’ya, İzlanda’dan Vanuatu Takımadası’na, her yerde volkanların varlığını anlamlandırmak için türetilmiş çeşitli anlatılar var. Ama Herzog’un deyişiyle “”bizim ne yaptığımız volkanların hiç ama hiç umurunda değil””. Cehenneme Doğru’da, Herzog’a tanınmış yanardağ uzmanı Clive Oppenheimer eşlik ediyor ve dünya üzerindeki yanardağlarla ilgili ayrıntılı bilgiler vermenin yanı sıra, bu yakıcı fenomen hakkında insanoğlunun oluşturduğu inanç sistemlerine dair de bir inceleme sunuyor.

Herzog ve Oppenheimer ilk kez on yıl önce, Antarktika’daki Erebus Yanardağı’nın eteklerinde, “”Encounters at the End of the World””ün çekimleri sırasında bir araya geldi. Bu yeni filmlerinde de durmak bilmeyen tutkulu bir arayış içindeler. Oppenheimer’ı, Endonezya’da Toba Gölü’nde izliyoruz. Bu göl, 74 bin yıl önce insanlığın bildiği en büyük yanardağ patlamalarından birinin yaşandığı mekân. Oppenheimer ve Herzog, Sinabung Dağı’na yaptıkları yolculukları sırasında ölümcül bir patlamadan kıl payı kurtuluyorlar. Ardından Java’da bulunan, Endonezya’nın en kutsal yanardağlarından biri sayılan Merapi Dağı’nı ziyaret ediyorlar. Etiyopya’da bulunan dünyanın en sıcak çölüne, İzlanda’ya ve belki de tüm bu yerlerden daha şaşırtıcı bir şekilde Kuzey Kore’nin göbeğine yolculuk ediyorlar. Tüm bu yolculukları sırasında, yanardağların varlığı ve anlamı hakkında insanlar tarafından anlatılagelen, son derece güçlü bir hayal gücünü ve birbirinden son derece farklı hikayeleri barındıran rivayetleri inceliyorlar. Kuzey Kore’de bulunan Paektu Dağı bunun bir örneği… Burası, mevcut rejime göre Kore ulusunun ve devrimin doğduğu yer olarak kabul ediliyor ve kutsal sayılıyor. İzlanda’nın büyük değer verdiği, el yazması metinlerden oluşan Codex Regius’ta 10. yüzyılda yaşanan bir yanardağ patlamasından bahsediliyor. Tam bir Herzog klasiği olarak tanımlanabilecek olan Cehenneme Doğru; sıra dışı yerler, ilginç karakterler, umulmadık hikayeler, ve hepsinden öte, büyüleyici bir konunun derinliklerine dalma ve yeni bir anlayış kazanma şansı sunuyor.”

Cehenneme Doğru (Into the Inferno), 28 Ekim 2016 tarihinde Netflix’te yayınlanacak.

1742
01:13