Film Yarışmaları

Rate this post

Film YarışmalarıOscar’lar gibi, Avrupa Film Ödülleri de Avrupa Film Akademisi tarafından seçilir. Bazı durumlarda Avrupa Oscar’ları olarak adlandırılırlar. Uygulama alanı Avrupa sineması ile sınırlıdır. 1988’de Felix adıyla ödüllendirilmeye başladılar, ancak 90’ların ortalarında bir ikilem yaşadılar ve 1997’de Avrupa Film Ödülleri (başlangıçta ingilizce, Avrupa Film Ödülleri) olarak yeniden adlandırıldılar. XXI yüzyılın başında, onlara olan ilgi oranı gerçekten arttı. Film etkinliği terimi (ayrıca film etkinliği), dünyanın farklı şehirlerinde veya bölgelerinde düzenlenen film yarışmalarının olağan adıdır.

Kutlamalarda gösterilen filmler güncel olabilir ve ayrıca etkinliğin vurgusuna bağlı olarak dünya çapında ve ülke çapında prömiyerlerden oluşabilir. Bazı festivaller belirli bir film yapımcısına veya tarzına odaklanır. Diğerleri, belirli bir optimum dönemin kısa filmlerinde uzmanlaşmıştır. Film festivalleri genellikle yıllık etkinliklerdir. Jerry Beck de dahil olmak üzere bazı film tarihçileri, resmi film prömiyerleri için bir platform olarak olayları ekarte ediyor. Dünya çapındaki başlıca film kutlamaları, İtalya’daki Venedik Film Festivali; 1932’de kuruldu (bu onu dünya çapındaki en eski enerjik film kutlaması yapıyor), Raindance Film Kutlaması; Birleşik Krallık’taki en eski bağımsız film etkinliği olan Cannes Film Kutlaması Fransa’da, San Sebastian Festivali ispanya’da olduğu kadar Almanya’daki Berlin Film Festivali. Cannes, Berlin ve Venedik olayları, gezegendeki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilir ve “büyük 3” olarak anılır. Oscar’lar, Goya Ödülleri, César Ödülleri ve diğer çeşitli benzer durumlar, filmlerin rakiplerde önceki testlerinden veya bir jürinin görüşmesinden oluşmadıkları için film etkinlikleri olarak kabul edilmez.

Film Yarışmalarının Arka Planı

Venedik Film Etkinliği 1932’de başladı ve bu da onu dünyadaki en eski olay haline getirdi. Raindance Film Kutlaması, Ekim ayında Londra’da gerçekleşen İngiltere’nin en büyük bağımsız sinema partisidir. Kıta Avrupası’ndaki en önemli bağımsız film etkinliği, 2006 yılında başlayan ve her yıl Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen Avrupa Bağımsız Film Kutlaması écu’dur. Edinburgh Uluslararası Film Kutlaması, Birleşik Krallık’taki en uzun soluklu film etkinliğidir. İspanya’da San Sebastian Festivali, Sitges Film Etkinliği, Valladolid Film Kutlaması, Malaga Film Etkinliği veya Albacete Film Festivali şarttır. Melbourne (1952) ve ayrıca Sidney (1954) olayları Okyanusya’daki en eski film olaylarıdır. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki bu tür en eski olay, 1947’de kurulan Yorkton’da tutulan olaydır. 10 Amerika Birleşik Devletleri’nde kasetle kaydedilen ilk sinema etkinliği, 1953’te kurulan Columbus Uluslararası Film ve ayrıca Video Kutlamasıydı.

Film Yarışmalarının Arka PlanıDört yıl sonra, ilk yılında Akira Kurosawa’nın Throne of Blood ve Satyajit Ray’in Pather Panchali gibi filmleri sunarak dikkat çekici tarzda uzun metrajlı filmleri vurgulayan San Francisco Uluslararası Film Festivali başladı. Latin Amerika’da ve ayrıca Karayipler’de, bu durumlar zamanla son derece belirgin hale geldi. Kolombiya, Bogota’nın Bağımsız Bağımsız Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor, Barichara Uluslararası Film Kutlaması, Barranquilla Uluslararası Film Kutlamasıen hayati olmasının yanı sıra, Cartagena de Indias Uluslararası Film Festivali; 1960 yılında Víctor Nieto Núñez tarafından kuruldu (bu onu Latin Amerika’daki en eski aktif film kutlaması yapıyor), Kolombiya Santander Uluslararası Film Kutlaması (FICS) ve Bogota Film Etkinliği. Venezuela’da, Sargarita Latin Amerika ve Karayipler Film Etkinliği, ülkenin en önemlilerinden biri olduğu kadar bölgenin en önemlilerinden biri. Arjantin ve ayrıca Meksika’nın Buenos Aires Rojo Sangre12, Uluslararası Film Etkinliği, Córdoba Uluslararası Bilgisayar Animasyonu Kutlaması, Buenos Aires Uluslararası Bağımsız Film Etkinliği, Oaxaca Film festivali, Guadalajara Uluslararası Film Kutlaması ve Guanajuato Uluslararası Film Kutlaması gibi önemli film etkinlikleri var. diğerleri arasında.

Film Yarışmaları Ne Için?

Latin Amerika’daki en etkili kutlamalar, denetçiler tarafından yalnızca ilk veya 2. filmleri telafi etmekle tüketilirse ne tür bir sinemamız olur? Bu, ülkemizde yapılan sinemayı taşımaya başlamanın sonucu nedir? Film etkinlikleri ne için? Soruşturma aldatıcı olabilir, biliyorum. Yine de, tüm soruların ele alınmaya başlandığı ana kadar böyle bir tehdit oluşturduğunu kabul edelim. Ya da en azından anlaşıldı. Her yıl dünyanın en çeşitli şehirlerinden birinde gerçekleşen aşırı film gösterimi örneği, film kutlamaları ne için? Bir film kutlaması önce bir tatildir ve bundan sonra pratik olarak anında bir organizasyon koşuludur. Tatil isimle temsil edilir – film izlemek için bir araya gelmek kendi içinde anılabilecek bir fırsattır. Endüstriyel örnek, o kısmın doğal bir yansıması haline gelir. Deneyimler, projelerin ve ihtiyaçların, bizi zorlukla duyabilecekleri gürültülü bir yerde, son derece katı olandan çok daha kolay gözden geçirildiğini bize bildirir. Aynı şekilde gürültülü alanlarda da bireyler hakkında bir izlenim ediniyoruz. Etkinliklerde çok çeşitli gelecekteki hizmetler (yapımlar, ortak yapımlar, dolaşım sözleşmeleri, diğer çeşitli kutlamalara davetler, projeler) gerçekleşmeye başlıyor. Şirket bir örtbas yöntemidir: Bir yetişkinin, geri kalan insanların önünde bir film kutlamasına katılmak anlamına geldiğini doğrulamanıza olanak tanır. Ancak ek olarak, sayısız kutlamada giderek daha önemli (ve bazı durumlarda en önemlilerinden biri) bir sansasyondurlar.

Film kutlamalarının ilginç ve pratik olarak şaşırtıcı özelliği, misafirlerinin genellikle onları neyin getirdiğini unutmasıdır: gösterilmekte olan filmler. Bu, bir film kutlamasına gidenlerin büyük bir bileşeninin film izlememesi, film yapan diğerleriyle konuşması gerçeğiyle açıklığa kavuşuyor. Filmler başkaları tarafından görülüyor: şüpheciler, gazeteciler, diğer çeşitli kutlamaların geliştiricileri, sert sinemaseverler ve genel halk (“yumuşak seyirciler” gibi iğrenç bir şeyi belirtmemek). Ayrıca jüri üyeleri de var, ancak yalnızca jüri sorumluluklarının yükümlülüğü olan, genellikle yoğun olan ve girmek için çok az zaman bırakan ve diğer çeşitli sinema filmlerinin keyfini çıkaran sinema filmlerini izlemeyi başarıyorlar. Muhabirlerin yanı sıra film eleştirmenleri, tamamlanan filmlerin etkilerini üstlenir ve bunları genel halka iletir; Programcılar, önceki gece bir mikserde tanıştığınız yönetmen veya yapımcı hakkında size gerçekten çok şey bildirdikleri filmi değerlendirir ve sinemaseverler, film koleksiyonlarına bir mikserde karşılaşacağınız film hatıralarını ekler.

Film Yarışmaları Ne IçinGenelde izlemesi zor olmuştur. aksi takdirde. Tüm bu mantıkta gerçekten sapkın bir şey var ve kutlamaların üretim planları ve ayrıca küresel film finansmanı fonları üzerindeki etkisi ile ilgili. Şu anda, bir film kutlamasını kazanan bir film, tirajını veya ticari satışını zorunlu olarak garanti etmemektedir (kutlamalarda özellikle şu olan onurlar olmasına rağmen: bir alanda bir dağıtım sözleşmesi), ancak kültürel bir ortamda bir süpervizör veya film adının yerleştirilmesine (veya yeniden onaylanmasına) izin vermektedir. Film kutlamalarının işi prestij işidir: festivaller, festivale “prestij sunan” filmleri onurlandırdıkları kadar çabuk meşruiyet kazanırlar ve ayrıca filmler, “öne çıkan” kutlamalarda ödül veya teşekkür kazandıkları kadar çabuk yollarına başlarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz