“Uyanış (2011)” Adlı Sinema Filminin Kökeni

Rate this post

Uyanış (2011) Adlı Sinema Filminin KökeniUyanış 2011 İngiliz drama filmi yöneten Nick Murphy ve besteleyen Stephen Volk ve Murphy. Film yıldızları Rebecca Hall, bir yazar ve hayalet avcısı, yatılı bir kurumun erkekler için hayranlığını inceleyen Birinci Dünya Savaşı ingiltere. Oyuncular Dominic West, Isaac Hempstead-Wright ve Imelda Staunton’dan oluşuyor.

Filmin prömiyeri Toronto Uluslararası Film Etkinliği 16 Eylül 2011. Haziran 2020 itibarıyla Çürük Domates konusunda% 62 onay sıralamasına sahiptir. Uyanış, Nick Murphy tarafından yönetilen ve Murphy’nin yanı sıra Stephen Volk tarafından yazılan 2011 ingiliz mitolojik dramatizasyon filmidir. Filmde Rebecca Hall, I. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’de genç erkekler için bir yatılı kolejin musallatlığını inceleyen bir yazar ve hayalet avcısı olarak rol alıyor. Oyuncular Dominic West, Isaac Hempstead-Wright ve ayrıca Imelda Staunton’dan oluşuyor. Filmin prömiyeri Toronto Uluslararası Film Etkinliği 16 Eylül 2011. Haziran 2020’den bu yana Çürük Domates konusunda% 62 onay sıralamasına sahip.

“Uyanış (2011)” Adlı Sinema Filminin Özeti

1921’de Florence Cathcart (Rebecca Hall), yasadışı maneviyatçıları devirmek için yetkililerle birlikte çalışan serbest bırakılmış bir yazardır. Gelecekteki kocasını Birinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği ve onu geri getirmenin mümkün olup olmadığını görmek için hayaletler için “peşinde koştuğu” ortaya çıktı. 20 Yıl öncesine kadar kişisel bir ev olan Cumbria’daki bir genç erkek yatılı kurumunda eğitmen olan Robert Mallory (Dominic West) tarafından ziyaret edilir. Robert, üniversitede bir çocuğun hayaletinin keşfedildiğini ve böyle bir keşfin bir öğrencinin şu anki ölümünün temel nedeni olabileceğini anlatıyor. Floransa ilk başta Robert’ın araştırmasına yardım etmeyi reddetse de, yatılı kolejdeki neredeyse yetim dediği çocuklara olan sorunu, kendisinin de yetim olduğu düşünüldüğünde fikrini değiştirmesine neden oluyor. Üniversitede, Floransa’ya yayınlarını gözden geçirdiğini söyleyen hizmetçi Maud’u (Imelda Staunton) tatmin eder.

Floransa, üniversitedeki açılış gecesinde bir soruşturma yürüttükten sonra, 2 öğrencinin 3. bir hakkı hayalet olarak ortaya çıkması için taciz ettiği için, görülmelerin bir numaradan kaynaklandığı sonucuna varır. Son ölümle ilgili olarak, eğitimciler arasında, ölü öğrencinin hayaleti gördüğünü ilan ettikten sonra “kalkması” için kurumun dışında durmasını istediğini, bu nedenle genç adamı korkuttuğunu ve ona ölümcül bir astım grevi yaptığını itiraf ediyor. Daha sonra okul ara dönem kapanır ve ayrıca tek sahipleri Floransa, Robert, Maud ve ebeveynleri Hindistan’da kalan bir öğrenci olan Tom’dur (Isaac Hempstead-Wright). Görevini gerçekten yerine getiren Floransa, ayrılmaya hazırlanır. Gölde, sevgilisinden gelen sigara örneğini düşürür. Onu yakalarken, bir el onu sudan yakalar. Destekler, ancak daha sonra göle doğru iner. Robert onu kurtarır; Floransa onlara bunun bir aksilik olduğunu garanti etse de, o ve Maud onun akıl sağlığından rahatsız olur. Aslında Floransa üniversitede kalmaya karar verir. Hayalet olduğuna inandığı şeyi kovaladıktan sonra, onu kovmak için ortaya çıkan av tüfeği olan bir erkeğin görünüşünü görür. Ayrıca Tom’a, çocukken onu yetim bırakan aslandan kurtarıldıktan sonra bazı Afrikalılar tarafından kendisine sunulan takma adın “Mowa Zee” adını veren bir çocuk duyar.

"Uyanış (2011)" Adlı Sinema Filminin Özetiİyileştikten sonra Floransa ve Robert da seks yapar. Ancak Edward Judd (Joseph Mawle), Robert’a karşı savaş kahramanı olduğu için düşmanlık besleyen bahçe meraklısı, kıskanır ve Floransa’ya ormanlık alanda tecavüz etmeye çalışır. Mitolojik bir hayaletin yardımıyla Judd’u korumada öldürür. Bundan sonra okula geri döner ve Robert’a Judd’u gömeceğini ve dolayısıyla olayı örtbas edeceğini bildirir. Florence, Robert’tan olanları Tom’a bildirmemesini ister, ancak Robert ona üniversitede çocuk olmadığını bildirir. Florence, Tom’un üniversitede gizlenen hayalet olduğunu anlar. Gömülü anılar yüzeye çıkmaya başlar ve evinin bir ev olduğu zaman yatılı kurumda yaşadığını aklında tutar. Gençken, babasının da onu ortadan kaldırmaya çalışmadan önce annesini av tüfeğiyle öldürdüğünü gördü. Babası onu kovalarken Floransa evinizin duvar yüzeylerine saklandı ve ona “küçük fare” dedi. Ona odaklanan babası, geçersiz çocuğu olduğu ortaya çıkan Tom’u ortadan kaldırdı. Floransa izlerken babası intihar etti.

Sıkıntılı olan Floransa, bu anıların yerini Afrika’daki bir çocukluk anılarına bırakmıştı. Bugün Floransa, Robert’ın savaşta vefat eden arkadaşlarının hayaletlerini görebildiğini öğrenir ve ayrıca hayaletlerin kendilerini çok yalnız olanlara ifşa ettiği sonucuna varır. Ayrıca Maud’un gençken Tom’un annesiyle birlikte bebek bakıcısı olduğunu keşfeder. Maud, Tom’un onu özlediği gerçeğinden dolayı Floransa’nın başlamak için kurumu bulmasını ayarladığını anlatıyor. Maud daha sonra Floransa kadar kendini zehirler ve hayaletlerinin Tom’a katılmasını planlar. Floransa, Tom’a şu anda ölürse ruhunun dinlenmeyeceğini bildirir, bu yüzden Tom ona ilacını getirir. Aşağıdaki sahne Floransa’nın kurumun etrafında dolaştığını gösteriyor. Çıkışta çok sayıda yetişkinin yanından geçiyor, ancak hiçbiri onu fark etmiyor. Floransa Robert’ı yakalar ve onunla bir sigara paylaşır. Florence, hayaletleri bir kez daha görmemenin onları ihmal etmek gibi olmadığını açıklıyor. Daha sonra Robert’tan, her zaman yürümeyi sevdiği için araç sürücüsüne yolun sonunda durmasını ve onu haftanın Cumartesi günü göreceğini söylemesini ister. Çift birbirlerine bir öpücük verir ve Robert da onun uzaklaştığını görür.

Filmin Oyuncu Kadrosu ve Prodüksiyonu

Florence Cathcart rolünde Rebecca Hall; Robert Mallory rolünde Dominic West; Maud Hill rolünde Imelda Staunton; Thomas “Tom” Hill rolünde Isaac Hempstead-Wright; Constance Strickland rolünde Lucy Cohu; Rahip Hugh Purslow rolünde John Şarapnel; Malcolm McNair rolünde Shaun Dooley; Edward Judd rolünde Joseph Mawle; Dorothy Vandermeer rolünde Anastasia Hille; Peter Sallis Wallace olarak; Üretim; Yaratmak. Yönetmen Nick Murphy, “film, bireylerin neye ihtiyaç duyduklarını görmeleri ve filmi hayata geçirmek için neye ihtiyaç duyduklarını görmeleri ile ilgili ve bu nedenle sonunda hedef pazara bu imkanı vermek istedim. Evet, ne olduğunun farkındayım. Rebecca ve ben onun yaşamasını seçiyoruz ve sonra sigara içiyor ve bir araba alıyor.”Çekimler: Uyanış, Temmuz 2010’dan itibaren İngiltere’de Londra’daki Trinity Kilisesi Meydanı, Berwickshire, Doğu Lothian, Cheshire’daki Lyme Park ve ayrıca Manderston’daki Manderston Home’da çekildi. Kaydın bileşeni, Doğu Lothian’daki Longniddry yakınlarındaki Gosford Residence’da tamamlandı.

Filmin prömiyeri 16 Eylül 2011’de Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı ve resmi olarak 11 Kasım 2011’de Birleşik Krallık’ta ve İrlanda’da yayınlandı. DVD ve Blu-ray olarak 26 Mart 2012’de Birleşik Krallık’ta, 29 Ocak 2013’te Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yayınlandı. İşlev: Haziran 2020 itibarıyla film, tipik derecesi 5,71 / 10 olan 73 değerlendirmeye dayanarak Çürük Domates konusunda% 62 yetkilendirme derecesine sahiptir. Sitenin fikir birliği şöyle diyor: “Uyanış, pulse otomobil yarışını asla olması gerektiği gibi elde edemez, ancak yine de antika bir olağanüstü gerilimin iyi işlenmiş ve muhteşem bir şekilde bir araya getirilmiş bir örneğidir. Robbie Collin Günlük Telgraf filmi 4/5 ünlü olarak değerlendirdi ve “bir bilmece gibi ortaya çıkan ürpertici bir hayalet hikayesi” olarak nitelendirdi. Fearnet’ten Scott Weinberg, filmin özellikle Rebecca Hall’un mükemmel performanslarıyla güzel, sevindirici ve aynı zamanda özlü bir hayalet hikayesi olduğunu besteledi. John DeFore Nın-nin Hollywood Basın muhabiri filmi “bükülmüş ve aynı zamanda atmosferik” olarak nitelendirdi, güzel sinematografi ile tipik korku filmlerinin üzerine çıktı, zengin görüşler ve güçlü verimlilik. Genel Filmden Rosie Fletcher 3/5 yıldız derecelendirdi ve aynı zamanda garip ama öngörülebilir olarak nitelendirdi.

Filmin Oyuncu Kadrosu ve ProdüksiyonuFletcher, resimlerin, kurulumun ve belirsizliğin onu ayırt etmeye yardımcı olduğunu yazdı. “The Guardian” dan Peter Bradshaw filmi 3/5 yıldız olarak derecelendirdi ve filmin “korkutucu ve aynı zamanda rahatsız edici, ancak uydurma bir sonla hayal kırıklığına uğradığını” besteledi. Roger Ebert filmi 1,5 / 4 yıldız olarak derecelendirdi ve filmin “harika göründüğünü, ancak hiçbir zaman bizi gerektirecek kadar net bir hikaye yaratmadığını ve ayrıca gizemin çaresinin, tereddüt ediyorum, hayal kırıklığı yaratan bir şekilde yaygın olduğunu besteledi.” Peter Howell Toronto Ünlüsü 2/4 ünlü olarak derecelendirdi ve filmin düzenli, ezberlenmesi ve ayrıca “mükemmel bir atmosfer kaybı” olarak nitelendirdi. Dennis Harvey “Çeşitlilik” atmosferik olarak adlandırdı, ancak edinildi. Harvey, birikimin garantisini korumasına rağmen, sonunu karmaşık ve tatmin edici olarak eleştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz